Wylewka anhydrytowa czy cementowa?

Budowa domu oznacza podjęcie wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór rodzaju tzw. wylewki. Jest to szczególnie ważne, kiedy w nowo budowanym domu decydujmy się na ogrzewanie podłogowe. Dwa najpopularniejsze rodzaje wylewek to wylewka cementowa oraz wylewka anhydrytowa. Jakie są ich wady i zalety? Kiedy i który rodzaj wylewki zastosować? Która jest polecana przez fachowców?

Wylewka anhydrytowa
Facebook
Twitter
LinkedIn
Wylewka anhydrytowa

Wylewka cementowa - wady i zalety

Wylewka cementowa, jest inaczej nazywana podkładem cementowym i jest „produkowana” przez ekipę budowlaną, która przebywa na miejscu budowy domu. Wylewka cementowa składa się z piasku, wody oraz cementu. Jej cechy charakterystyczne to:

  • wytrzymałość końcowa wylewki następuje po bardzo długim okresie czasie, nawet po 28 dniach;
  • pielęgnacja wylewki odbywa się poprzez polewanie jej wodą;- jest odporna na wilgoć, co zapewnia jej szerokie zastosowanie, np.: można ją zastosować w garażu;
  • niska klasa wytrzymałości na ściskanie;
  • wylewka ma duży skurcz, pola dylatacyjne mogą mieć nawet 5 × 5 m.

Największymi wadami wylewki cementowej jest jej rozszerzalność termiczna oraz skurcz, co ostatecznie może prowadzić do wybrzuszeń całej posadzki w momencie jej schnięcia. Może być to widoczne szczególnie na rogach wylanej posadzki, gdzie gąbka dylatacyjna powinna wynosić co najmniej 4 mm.

Wylewka anhydrytowa - wady i zalety

Ten rodzaj wylewki, w porównaniu z jej cementowym odpowiednikiem, jest robiony przez zakład wytwórczy i jako gotowy produkt, jest dostarczana na budowę. Ten rodzaj wylewki jest oparty o siarczanie wapnia. Najważniejsze cechy wylewki anhydrytowej to:

  • wylewka nie ma tzw. skurczu;
  • wylanie tego rodzaju wylewki jest znacznie szybsze, niż jej cementowego odpowiednika;
  • najnowsze mieszanki nie wymagają szlifowania wylewki po jej związaniu;- masa wylewki bardzo szczelnie wypełnia wszystkie przestrzenie, co ma duże znaczenie, jeśli zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe. W przypadku lania wylewki cementowej musimy dodać plastyfikator, jeśli chcemy uzyskać podobny efekt szczelnego wypełnienia;
  • przy ogrzewaniu podłogowym wylewka może być użytkowna już po wylaniu na głębokość 4-5 cm;
  • wylewka anhydrytowa bardzo dobrze przewodzi ciepło;
  • duże pole dylatacyjne, wynoszące nawet 200 m²;
  • maksymalne obciążenie wylewki może nastąpić już po 3 dniach od jej wylania;
  • po 24 godzinach na wylewkę można już wchodzić;
  • proces wygrzewania wylewki można zacząć po 7 dniach, co oznacza przyspieszenia procesu budowy;
  • wylewka anhydrytowa nie jest odporna na wilgoć.

Ten rodzaj wylewki jest bardzo wytrzymały na zginanie oraz ściskanie, co oznacza, że jest dużo bardziej elastyczny od jej cementowego odpowiednika.

Wylewka anhydrytowa

Wylewka anhydrytowa czy cementowa, która będzie lepszym wyborem?

Wylewki cementowe są sprawdzone i stosowana od wielu lat. Są również miejsca, gdzie wylewka cementowa będzie najlepszym rozwiązaniem, np.: z powodu występowania wilgoci. Wylewka anhydrytowa jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie potrzebujemy grubej posadzki lub musimy ją wylać w dużym pomieszczeniu. Dzięki dużo większemu polu dylatacyjnemu wylanie tego rodzaju wylewki będzie lepszą decyzją niż wybranie jej cementowego odpowiednika. Masa anhydrytowa dużo szybciej schnie, co pozwala znacznie przyspieszyć prace budowlane. Wylewka tego typu nie może być lana na taśmę aluminiową lub bezpośrednio na folię. Również cena za wylewkę anhydrytową będzie większa niż za jej cementowy odpowiednik. Bardzo często, wylewka anhydrytowa jest traktowana jako droższa alternatywa, a tym samym, jest mniej popularna, i dla niektórych, może być mniej pewna niż wylewka cementowa.

Nie wiesz jaki rodzaj wylewki będzie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie? Skontaktuj się z nami, a my Ci pomożemy dobrać idealną ofertę dla Ciebie! Zadzwoń pod nr: +48 697 697 730 oraz zobacz naszą oferte: